Лише за декілька минулих років, ми всі помітили кардинальні зміни клімату, безсніжна зима та піщана буря в Україні, сильні зливи в ОАЕ, страшні пожежі в Австралії та багато інших небезпечних подій, яких раніше не було, а ось тепер є.

Чи планета сама себе змінює чи ми всі її змінили,  але ми бачимо зміни, не теоретичні розрахунки, а практичні тире трагічні події по всій планеті.

Екологія… Вчені готуються до конференцій, доповіді, теорії, ідеї та пропозиції. Держави… ( погоджуються, ратифікують протоколи, меморандуми. Але як показує життя  це все не працює, ми втрачаємо планету Земля, а іншої поки не підготував для нас Ілон Маск, хоча дуже старається.

Україна – це Європа і Альпи не так вже й далеко, а тут вчені кажуть що до 2050 року льодовики Альп стануть на половину менші при будь-яких кліматичних змінах, а в найгіршому варіанті в кінці ХХІ століття льодовики зменшаться  на 90% (стаття з журналу The Cryosphere Європейського союзу наук про Землю).

Деякі вчені запевнять, що в нас залишилось 12 років, щоб діяти сьогодні і підтримувати рівень підвищення температури на безпечному рівні. Вчені запевняють, що такі жахливі зміни в першу чергу залежать від діяльності (а інколи і від бездіяльності) людини.

В першу чергу, щоб підтримувати цей «зелений» рівень глобального потепління, за словами вчених, вже не достатнього просто зменшити викиди парниковий газів, його просто треба звести до нуля не пізніше середини нашого століття. Що це може означати? Все дуже просто: повна відмова від спалювання газу, нафти, вугілля, не використовувати  речовини, що викликають парниковий ефект та тому подібні речі.

Вихід є, хоч він і непопулярний,  затратний (з іншого боку пошуки нової планети для життя теж є не надто дешева справа)), але він може стати  надією для наших наступних поколінь.

Більшість проривів в розвитку техніки, кібернетики та інших сфер зробили любителі, а не професіонали, наприклад сільський британський  священик Джордж  Гарретт вигадав підводного човна, а завдяки роботам преподобного Томаса Байеса ми маємо так звану байевську ймовірність, яка дає змогу  визначити ймовірність будь-якої події за умови, що сталася інша статистично взаємозалежна з нею подія.

Як  показує історія винаходів, дуже часто важливі відкриття роблять різні науковці, незалежно один від одного, в першу чергу тому, що  інформація накопичується та накопичується, так скажемо, на поверхні знань, а потім одній чи декільком людям приходе «Боже провидіння».

Так ми маємо геніальні роботи  Ісаака Ньютона, фантастичні винаходи Ніколи Тесли, прості зручні винаходи для повсякденного життя – багажна сумка на колесах, яку винайшов в 70-х роках Бернард Девід, та на прикладі сьогодення,  в компанії Protectowire, яка більше 80 років  виробляє лінійний тепловий сповіщувач, в’явився  Браян Харрінгтон,  який удосконалив виробництво і тепер ми маємо  лінійний тепловий сповіщувач з  підтвердженням температури спрацювання CTI, що дуже важливо, коли дані сповіщувачі використовуються для ініціювання системи пожежогасіння.

Всі нові рішення з’являються в найпотрібніший для людства момент (колесо, паровий двигун, літак і т.п.), тож сподіваємось, в найближчому майбутньому знайдеться Герой, що збереже Планету, вигадає якийсь пристрій чи технологію, яка буде «поїдати» викиди парникових газів, та в даний час,поки новий супергерой (чи супергероїня)  «дозріває», ми також всі повинні робити те, що можемо, щоб знизити ризики глобального потепління.

Екологічний аспект систем пожежогасіння, а саме потенціал глобального потепління газових вогнегасних речовин, повинен враховуватися при будівництві нових об’єктів та реконструкції існуючих.

Ми в свою чергу, в забезпеченні протипожежного захисту, використовуємо екологічно безпечну  газову вогнегасну речовину Novec™1230  (FK-5-1-12).

За нормальних умов Novec™1230 представляє собою безбарвну діелектричну рідину, яка переходить в газоподібний стан при виході через насадки. Вогнегасна речовина Novec™1230 долає пожежу за допомогою комбінації фізичних і хімічних властивостей.

Вогнегасний механізм базується на ефекті охолодження – відбору теплової енергії у ланцюгової реакції горіння, з незначним зниженням температури в приміщенні, що становить – не більше 2-3°С). При цьому Novec™1230 не знижує вміст кисню в приміщенні, а клінічні випробування показали його нешкідливість для людини.

Потенціал глобального потепління для всіх хладонів, що широко використовуються в Україні в системах газового пожежогасіння, знаходиться на неприпустимо високому рівні, крім того хладони мають  тривалий час життя в атмосфері (від 29 до 270 років). За розрахунками, викид в атмосферу 348 кг Хладон-227еа відповідає викиду 1 008 926 кг СО2.

Novec™1230 володіє найменшим потенціалом глобального потепління серед дозволених до застосування хімічних речовин для газового пожежогасіння (ПГП = 1), пов’язаного з малим часом існування даної речовини в атмосфері. Механізм забезпечення швидкого природного виведення речовини  з атмосфери після випуску полягає в розкладанні молекули під впливом жорсткого ультрафіолету у верхніх шарах атмосфери. З хімічної точки зору це забезпечується наявністю в молекулі FK-5-1-12 атома кисню. На відміну від Novec™1230, молекули  хладонів не містять кисню і зберігаються в атмосфері після випуску протягом десятиліть. Викид в атмосферу 348 кг Novec 1230 відповідає викиду всього лише 348 кг СО2.

Однак розкладання речовини  в умовах зберігання в системі або після випуску в приміщення не відбувається, тому що в цих випадках відсутня необхідна умова для природного розпаду молекули FK-5-1-12- жорсткий ультрафіолет (тому що цей вид ультрафіолетового випромінювання сонця повністю затримується верхніми шарами атмосфери, не досягаючи поверхні землі). Це забезпечує можливість зберігання речовини в модулях до 30 років і більше (збільшення терміну використання без регенерації після 30 років можливо на основі лабораторного аналізу стану зразка газу на відповідність технічним вимогам до нового продукту).

Планета Земля виникла до людини,  і буде жахливо, якщо саме люди Її знищать, збережемо Землю для наших дітей, не користуйтесь одноразовим посудом, одноразові пакети використовуйте якомога менше, без трубочки капучино реально можна випити та, якщо Ви професіонал зі сфери протипожежних систем, використовуйте безпечні речовини для гасіння пожеж.

 

Recent Posts